«Ինտելեկտուալ անկախության» երաշխավորմանը միտված կրթական ծրագրերի միջոցով նպաստել ՀՀ-ում քաղաքական դպրոցի՝ որպես սոցիալականացման ինստիտուտի կայացմանը՝ կարևորելով այս հարցում քաղաքագիտական գիտելիքների դերն ու նշանակությունը, երիտասարդներին հաղորդակից դարձնել քաղաքական մշակույթին՝ արժևորելով նրանց դերը պետության արդիականացման ազգային մոդելի և ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՊԵՏՈՒԹՅԱՆ տեսլականի վերջնական ձևավորման հարցում։
Նպատակ
Գիտավերլուծական հարացույցի շրջանակներում տրամադրել համակարգային գիտելիքներ, որոնք թույլ կտան, հաշվի առնելով ազգային առանձնահատկությունները, խորապես վերաիմաստավորել և վերաարժևորել ինչպես անցյալն ու ներկան, այնպես էլ ապագան։ Լինել հարթակ, որը հնարավորություն կտա երիտասարդներին ինքնաիրացվելու և հանդես գալու սեփական նախաձեռնություններով։
Գործընկերներ
Կարևորելով պետության և պետականության կայացման գործում աշխարհասփյուռ հայերի դերը, իսկ սփյուռքում հայ ինքնության պահպանման հարցում պետության՝ Հայաստանի Հանրապետության գերակա դերը, «Ժողովրդավարության հայկական դպրոցը» որպես այլընտրանքային կրթական հարթակ Հայաստան-Սփյուռք բազամամակարդակ և երկխոսային հարաբերությունների կառուցման համատեքստում սերտորեն համագործակցում է Birthright Armenia «Դեպի Հայք» հիմնադրամի և AVC «Հայ կամավորների միության» հետ։
Դպրոցը կարևորում է սփյուռքից Հայաստան ժամանած յուրաքանչյուր հայ կամավորի փորձը, մասնագիտական և անձնական հետաքրքությունների տիրույթը՝ դառնալով հարթակ, որտեղ նրանք լավագույնս կգտնեն ինքնաիրացման հնարավորություններ:
Կամավորների կողմից կատարվող աշխատանքների շրջանակն ընդգրկում է․ ուսումնասիրություններ, հետազոտություններ, մասնագիտական թարգմանություններ, փորձի փոխանակման դասընթացներ և այլ ծրագրեր: Համագործակցությունների շրջանակներում «Ժողովրդավարության հայկական դպրոց» մեկ տասնյակ կամավորներ են ժամանել Ֆրանսիայից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Մեծ Բրիտանիայից, Բելգիայից և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից: